Svet hier v kocke

PC hry na stiahnutie

Hranie počítačových hier je veľmi obľúbenou formou trávenia voľného času nielen u mladších ročníkov, ale aj tých skôr narodených. Možnosti získavania počítačových hier sú v súčasnosti naozaj široké a je iba na konkrétnom užívateľovi, ktorú z nich si vyberie. Okrem kúpy hry v krabicovej verzii (kamenný obchod, internetový obchod) či zakúpenia jej online distribúcie (rôzne portály pre nákup hier online) môže siahnuť  aj po voľne dostupných tituloch či ich verziách (poskytovaných zadarmo). Konkrétne ide o hry vydané pod licenciou freeware ; o staršie hry (tzv. abandonware) alebo o flash hry spustiteľné bez nutnosti inštalácie priamo v okne internetového prehliadača.

Freeware - ide o hry (alebo softwér), ktorý je k dispozícii zdarma alebo za nepovinný poplatok. Freeware je opozitum komerčnej sféry softwérového a herného vývoja, orientovanej predovšetkým na zisk. Aby hra spĺňala podmienky freeware licencie musí byť k dispozícii bez poplatkov a na neobmedzený čas. V otázke funkcionality dochádza k dvom možnostiam:
a. hra je plne funkčná
b. hra má obmedzené funkcie (vynechanie niektorých úrovní, menej možností atď.), ktoré je možné pri prechode na spoplatnenú verziu sprístupniť.
Vo ojedinelých prípadoch prechádza komerčný titul alebo jeho časti pod licenciu freeware (väčšinou ide o staršie tituly alebo prídavky). Stalo sa to napríklad s hrami:
Grand Theft Auto 1 a 2, F.E.A.R. Combat, Death Really a.i.

Abandonware – označuje hry, so starším dátumom vydania, ktoré sú “opustené“. To znamená, že ich už nie je možné zakúpiť a nie je k nim poskytovaná produktová podpora. Vlastníctvo ich autorských práv je často nejasné. “Opustenie” môže nastať z viacerých dôvodov: vývojár stráca záujem o podporu produktu; technologický pokrok je taký veľký, že aktualizácia staršieho softwéru by predstavovala príliš vysoké finančné náklady; spoločnosť vlastniaca autorské práva skrachuje alebo sa zlúči s inou spoločnosťou, ktorá o titul nemá záujem atď.
K týmto hrám patria:
Disney’s Hercules, Doom 2, Virtua Cop 2, Mortal Kombat a.i.

Flash hry – alebo aj online hry, sú fenoménom posledných rokov. Ich inštalácia nie je nutná a na ich beh nepotrebujete takmer žiadne systémové predpoklady (výnimku tvorí inštalácia pluginu Adobe Flash). Aby ste ich spustili, stačí vo vyhľadávači nájsť právnu stránku, párkrát kliknúť a hráte. Hry sú poskytované zadarmo, veľmi zriedkakedy sa stretnete s poplatkami za otvorenie nových herných možností atď. – je to však výnimkou a za plnohodnotný zážitok z hry či jej dokončenie nič platiť nemusíte.
Výber je naozaj obrovský, preto pre vás uvádzame iba tie najpopulárnejšie:
This is the Only Level 3, Raze 2, The Last Stand – Union City, Kingdom Rush, Gem Craft Labyrinth, Flight a.i.

Mohlo by vás zaujímať:


Tento záznam bol zaslaný Hry pre rôzne platformy a označený , , , . Záložka je tu.

Similar posts

Komentáre sú uzavreté.